Scoala de Soferi Gabix

Date de contact

Scoala de soferi Gabix, Brasov, Str. Grivitei, nr. 33 Vezi locatia

0728994262

gabixeducation@gmail.com

Situatii periculoase create de carute, biciclisti si pietoni

Conducere defensiva

 

Situatiile periculoase in trafic nu sunt generate doar de vehiculele motorizate, ci si de participanti vulnerabili precum vehiculele cu tractiune animala, biciclistii si pietonii. Acesti participanti la trafic pot crea situatii imprevizibile, de aceea este esential sa adoptam o conduita preventiva atunci cand ii intalnim.

 
Factori de risc
 • Necunoasterea sau ignorarea regulilor de circulatie: Fie ca nu cunosc semnificatia indicatoarelor si marcajelor, fie ca le ignora, acesti participanti la trafic pot crea situatii periculoase prin comportamentul lor neprevizibil.
 • Manevre imprevizibile: Schimbarile bruste de directie fara asigurare sau semnalizare adecvata pot surprinde conducatorii auto, crescand riscul de coliziune.
 • Vizibilitate redusa: Circulatia in conditii de vizibilitate redusa, cum ar fi pe timp nefavorabil sau noaptea, fara iluminare adecvata, ingreuneaza detectarea acestor participanti la trafic.
 • Influenta alcoolului: Consumul de bauturi alcoolice poate afecta judecata si reactiile, facandu-i pe biciclisti sau pietoni sa adopte comportamente riscante.
 • Supraincarcarea: Bicicletele sau vehiculele cu tractiune animala supraincarcate cu bagaje agabaritice pot fi greu de manevrat si pot devia neasteptat de la traseul lor.
 • Animale sperioase:Vehiculele cu tractiune animala pot fi imprevizibile, mai ales daca animalele se sperie usor de zgomotele din trafic.
 
Masuri de combatere
 • Anticiparea situatiilor periculoase: Fiti mereu atenti si pregatiti pentru posibile comportamente imprevizibile din partea biciclistilor, pietonilor sau a vehiculelor cu tractiune animala.
 • Reducerea vitezei: Atunci cand observati acesti participanti la trafic, reduceti viteza in timp util pentru a avea suficient spatiu si timp de reactie la orice manevra neasteptata pe care o pot efectua.
 • Atentie sporita la depasire: Asigurati-va ca aveti suficient spatiu lateral atunci cand depasiti biciclisti, pietoni sau vehicule cu tractiune animala. Lasati o marja de siguranta generoasa pentru a preveni accidentele, chiar daca acest lucru inseamna sa asteptati un moment oportun pentru a depasi.
 • Utilizarea semnalelor: Semnalizati intentiile dvs. in timp util pentru a-i informa pe ceilalti participanti la trafic despre manevrele pe care intentionati sa le efectuati.
 • Iluminare si vizibilitate: Pe timp de noapte sau in conditii de vizibilitate redusa, folositi corespunzator luminile de intalnire si pe cele de drum pentru a va asigura ca sunteti vazuti de ceilalti participanti la trafic.
 • Rabdare si respect: Adoptati o atitudine de rabdare si respect fata de toti participantii la trafic, recunoscand ca fiecare are dreptul la un spatiu sigur pe drum.

Prin implementarea acestor masuri de conduita preventiva, putem contribui la crearea unui mediu de trafic mai sigur si mai armonios pentru toti participantii, indiferent de modul lor de transport. Este esential sa ne amintim ca prudenta si anticiparea pot preveni multe accidente si pot salva vieti.

Lasa un comentariu

Adresa dvs. de e-mail nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate* *