Scoala de Soferi Gabix

Date de contact

Scoala de soferi Gabix, Brasov, Str. Grivitei, nr. 33 Vezi locatia

0728994262

gabixeducation@gmail.com

Pericole la volan – Comportamente sub influenta cunsumul de alcoolului

scoala de soferi gabix

 

Consumul de alcool si conducerea nu sunt doar incompatibile, ci si extrem de periculoase, nu doar pentru cel care se afla la volan, dar si pentru ceilalti participanti la trafic. Efectele alcoolului asupra organismului si comportamentului uman sunt bine documentate, insa, in contextul conducerii unui vehicul, acestea devin cu atat mai alarmante. Iata de ce este crucial sa intelegem si sa constientizam riscurile asociate consumului de alcool inainte de a decide sa conducem.

Euforie, emotivitate si agresivitate
Alcoolul creeaza stari de euforie, emotivitate excesiva si agresivitate, afectand capacitatea de judecata si inhibitiile. Aceste stari altereaza profund comportamentul conducatorilor auto, care devin spontani, necontrolati si cu o capacitate redusa de autocritica. Astfel, deciziile luate la volan sunt adesea riscante si imprevizibile.

Comportamentul la volan sub influenta alcoolului
Sub influenta alcoolului, soferii sunt predispusi sa apese mai mult pe acceleratie, sa ignore regulile de prioritate si sa efectueze depasiri extrem de periculoase. Mai mult, alcoolul le scade toleranta la frustrare, facandu-i sa nu suporte sa fie depasiti si sa creada ca sunt intr-o forma exceptionala pentru a conduce, desi realitatea este diametral opusa.

Scaderea capacitatilor fizice si psihice
Chiar si la o alcoolemie de doar 0,3‰, capacitatea fizica si psihica a soferului este semnificativ diminuata. Apar tulburari de vedere, cum ar fi incapacitatea de a aprecia corect distantele si vitezele, diminuarea atentiei si a reflexelor, precum si cresterea timpilor de reactie. La un nivel de 0,5‰, atentia se diminueaza cu 66%, iar timpul de reactie se dubleaza, amplificand considerabil riscul de accident.

Efecte grave la niveluri mai mari de alcoolemie
Pe masura ce alcoolemia creste peste 0,5‰, efectele devin si mai periculoase. Fata soferului se congestioneaza, iar starea sa psiho-fizica sufera o cadere accentuata. Soferul devine dezorientat si confuz, iar traiectoria vehiculului devine sinuoasa, semn al pierderii controlului asupra conducerii.

Riscuri extreme: coma alcoolica si moartea
In fazele avansate ale intoxicatiei alcoolice, soferul pierde orice capacitate de a opera comenzile vehiculului, intrand intr-o stare de anestezie totala. Aceasta poate duce la coma alcoolica si, in cele mai grave cazuri, la deces.

Consecintele consumului de alcool si conducerea sub influenta acestuia sunt extrem de grave, punand in pericol nu doar viata soferului, ci si a celorlalti participanti la trafic. Este imperativ ca fiecare dintre noi sa constientizam aceste riscuri si sa alegem sa ne comportam responsabil, evitand sa consumam alcool daca urmeaza sa conducem. Siguranta noastra si a celor din jur depinde de deciziile pe care le luam.

Spune NU alcoolului la volan!

Lasa un comentariu

Adresa dvs. de e-mail nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate* *